Mamy na stronie: 30552 materiałów

Trzy Kreacje Antygony

TEZA: Trzy kreacje Antygony

ARGUMENTY:

1. W obronie wartości
- System wartości Antygony
- Cechy charakteru
2. Wierność sobie
- Wypełnić swój los
- Wierność sobie, bez względu na wszystko inne.
3. Ze względu na sławę
- Bez żadnych wartości
- Dla sławy wszystko, nawet życie


Trzy kreacje Antygony. W rozprawce tej postaram się udowodnić, że Antygona w każdym z trzech przeczytanych przez nas tekstów („Antygona”, „Sztuka w jednym akcie”, oraz „Kucharki – sztuka w trzech aktach”) Antygona ma inny charakter i przedstawia inne wartości.
Pierwszym moim argumentem jest postawa Antygony z dramatu Sofoklesa. Oddaje ona życie za wartości, które stoją u niej na pierwszym miejscu, a są nimi prawa boskie, prawa naturalne, religia, tradycja, rodzina. Chowa ona brata, ponieważ jej religia nakazuje grzebać zamarłych, dokonuje pochówku swego brata również ze względu na miłość oraz szacunek dla niego i swej rodziny. Antygona może zostać osobą bardzo ważną w państwie, może być żoną przyszłego króla, lecz ona umiera z godnością w imię swoich wartości.

Antygona jest bardzo uparta, oraz odważna, o czym świadczy to, że przyznaje się ona do winy przed królem tymi słowami: „Jam to spełniła zaprzeczyć nie mogę”, zapytana o to czy znała wydany przez Kreona rozkaz mówi: „Wiedziałam dobrze wszakże nie był tajny”. Antygona Sofoklesa kieruje się rozumem a nie sercem, o czym świadczy fakt, że postawiła króla Teb w sytuacji, w...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT