Mamy na stronie: 30552 materiałów

Makbet i jego żona wobec pokusy władzy. Scharakteryzuj bohaterów na podstawie "Makbeta" Williama Szekspira

William Szekspir w „Makbecie”  porusza problemy ponadczasowe, przedstawiając upadek moralny bohaterów. Czytelnik ma możliwość obserwacji psychiki człowieka opętanej wielkimi emocjami: miłością, zazdrością, chciwością. „Makbet” to analiza zła, zbrodni, która wyzwala złe moce, walkę o władzę, a także strach.
W dramacie głównym bohaterem jest bohater tytułowy oraz jego żona Lady Makbet. To dwie centralne jednostki wokół, których toczy się akcja dotycząca żądzy władzy, zbrodni oraz poniesionej kary. Są to zdarzenia ponadczasowe, towarzyszące człowiekowi na każdym etapie rozwoju cywilizacji.
William Szekspir poddaje analizie jednostki ludzkie. Makbet był oddanym rycerzem króla Szkocji- Dukana. Był wyśmienitym rycerzem, wodzem, oddanym władzy i ojczyźnie, prawdziwym patriotą. Autor przedstawił go jako wzorowego obywatela. Wszystkie jego cechy, tzn. szlachetność, delikatność, oddanie zmieniają się w chwili poznania przepowiedni czarownic. Dowiaduje się od nich, że czeka go władza, łaski i zaszczyty oraz królowanie. Początkowo Makbet starał się nie wierzyć wróżbom, aż do chwili gdy posłańcy króla powitali go używając tytułu tana. Wówczas wróżba, do której podchodził sceptycznie zaczyna się spełniać
Na jego psychikę i działanie miała Lady Makbet. Obydwoje dochodzą do wniosku, że losowi trzeba dopomóc zabijając króla.
Makbet...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT