Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” – poetycki hołd złożony wybitnym jednostkom w lirykach Cypriana Kamila Norwida – „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”; „Fortepian Chopina” ; „Bema żałobny rapsod

„Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” – poetycki hołd złożony wybitnym jednostkom w lirykach Cypriana Kamila Norwida – „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”; „Fortepian Chopina” ; „Bema żałobny rapsod do obywatela Johna Brauna”.


Cyprian Kamil Norwid to obok Mickiewicza i Słowackiego romantyczny wieszcz narodowy. Jest to jednak spóźniony romantyk, który rozpoczyna działalność poetycką wówczas gdy nasila się kult pieniądza, rozwija kapitalizm a ludzie przestają interesować się wielką poezją narodową. Sam poeta miał świadomość, że jego utwory nie trafiają do odbiorców i skazane są na zapomnienie przez jemu współczesnych. Twórczość Norwida odkryją dopiero twórcy Młodej Polski.
Norwid w swojej poezji podejmuje tematy dotyczące walki narodowo-wyzwoleńczej, odpowiedzialności jednostki za państwo, znaczenia wybitnych postaci w tworzeniu dziejów (Historii). Wie, że utwór poetycki jest najtrwalszym niezniszczalnym pomnikiem wystawionym bohaterowi za jego rozłogi dla ludzkości, narodu, państwa, kultury. Jednym z takich wierszy jest utwór pt. „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”. Wiersz złożony z trzech części.
Pierwsza to chronologiczna wyliczanka sławnych ludzi okrutnie doświadczonych przez współczesne swe pokolenie. Ich wielkość i wartość docenią dopiero następni.
Sokrates został osądzony...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT