Mamy na stronie: 30552 materiałów

Recepta na życie zawarta w pieśni Horacego "Do Taliarcha". Porównanie z parafrazami Jana Kochanowskiego i Zbiegniewa Morsztyna.

Horacy w swej pieśni "Do Taliarcha" zawiera jasną i klarowną receptę na życei, którą postram się przedstawić w swojej pracy.

Pieśń "Do Taliarcha" jest to monolog sędziwego i mądrego człowieka (byc może jest nim sam autor), który daje rady na życie mlodemu i niedoświadczonemu Taliarchowi. Interpretując utwór Horacego, dochodzę do wniosku, że powinniścmy żyć chwilą i cieszyć się z każdego momentu życia, bez myslenia o przyszłości, o czym świdczy fragment: "Co będzie jutro nie głów się". Każdy dzień jest skarbnicą doświadczeń ("Dzień życia wpisuj na poczet zysku"), gdzie oprócz miłych i przyjemnych chwil spotykają nas także przykre wydarzenia, które możemy traktować jako nową, nabyta mądrość.

Według Horacego nasza młodość jest naszym bogactwem i dlatego trzeba ją wykorzystywać bez ograniczeń i zahamowań. Fragment "Póki krew młoda i wlos nie tknięty siwizną nie stroń od tańca" mówi o tym, że dopóki czuemy się młodzi i zdrwoei nam pozwala, musimy bawić się i cieszyć życiem.

Trzecia i czwarta strofa wiersza mówią, że młodość pozwala nam na uczuciowe nieustatkowanie. Nie musimy stronić od miłostek, nocnych schadzek, tajemniczych szeptów. Na miejscu są przekomarzania, flirty, obdarowywania fantami. Wydaje mi się, że Horacy uważa, iż ustatkowanie, wierność w uczuciach są domeną ludzi starszych, którzy mają szaloną mlodość za sobą.

Horacy, jako autor antyczny, wierzy w...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT