Mamy na stronie: 30552 materiałów

Słowniczek antyczny bogów

Adonis- piękny myśliwy. Wybraniec Afrodyty. Został śmiertelnie poszarpany przez dzika; jego krew polana przez Afrodytę nektarem zmieniła się w kwiat zw. anemonem.

Acheront- rzeka boleści, którego wody łączyły się ze strumieniem Styku.
Afrodyta(Wenus)- nie miała matki ani ojca; bogini miłości, piękności, kwiatów, gajów i wiosny.
Wyłoniła się z morskiej piany niedaleko Cypru. Posiadała przepaskę, dzięki której wszystkie serca stawały się jaj uległe Jej pierwszą miłością był Adonis, który został ranny przez dzika i zmarł. Niepocieszona prosiła Dzeus by wyprowadził duszę ukochanego z Hadesu i tak robiąc Adonis pół roku spędzał z Afrodytą,a pół w Hadesie. Pomogła królowi Cypru- Pigmalionowi. Wyobrażano sobie, że bogini miłości buja po powietrzu no wozie zaprzężonym w gołębie.

Ajakos- jeden z trzech królów podziemia. Niegdyś sprawiedliwie panował na ziemi razem z Minosem i rudym Radamantysem. Po śmierci Dzeus ustanowił ich sędziami podziemia. Przed nimi staja dusze,a oni ważą ich błędy i dobre uczynki.
Alkioneus- pierworodny syn Ziemi, piękny i wspaniały. Wystarczyło, że dotknął miejsca, w którym się urodził, a jego rany goiły się i wracały mu nowe siły.

Amelteja- koza, która karmiła Dzeusa swoim mlekiem; jej złamany róg Dzeus uczynił rogiem obfitości. Po jej śmierci Dzeus sporządził z jej skóry tarczę (egidę),która odporna była na wszelkie pociski.
Ambrozja- pokarm cudowny, którego...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT