Mamy na stronie: 30552 materiałów

Cechą mitów jest ich ponadczasowy charakter. Rozprawka

Mity greckie to zbiór niezwykłych opowieści o bogach i bohaterach starożytnej Grecji, ale nie tylko. To także głęboka wiedza o życiu, myśleniu, wyobrażeniach, tęsknotach, nadziejach, wierzeniach i rytuałach niegdysiejszych ludów.
Trudno bez tych fantastycznych opowieści byłoby zrozumieć nasza tradycję, głęboko zakorzenioną w kulturze śródziemnomorskiej. Dzięki wielkim pisarzom starożytności, Homerowi i Ezopowi, zostały wprowadzone do naszej kultury motywy i wątki, bez których trudno było sobie wyobrazić nasz współczesna literaturę, język, muzykę, plastykę, kino, czy teatr. Na co dzień słyszymy takie pojęcia jak „syzyfowe prace”’ „męki Tantala”’ „puszka Pandory”’ czy „pieta Achillesa”, mające nie tylko znaczenie dosłowne, ale także przenośne. I waśnie to znaczenie nadaje im charakter ponadczasowy, aktualny przez kolejne lata, a nawet tysiąclecia.
Opowieści o bogach i herosach stanowiły podstawę wierzeń, rytuałów i ceremonii religijnych. Tłumaczyły początki świata, wyjaśniały pochodzenie nieba, gwiazd, Ziemi, a także wnikały w sens życia i tajemnicę śmierci. Stworzyły podstawę filozofii. Stały się wiec źródłem kultury europejskiej, natchnieniem dla poetów i inspiracją dla znakomitych malarzy. „Ich bogactwo wariantów, swoistych wcieleń i odmiennych postaci, a także wielu źródeł mających różne pochodzenie, odległe w czasie wzorce i sprzeczne relacje” ( Stanisław Srokowski: Mity greckie. Wstęp. Wrocław...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT