Mamy na stronie: 30552 materiałów

Hamartia - czyli wina tragiczna

Hamartia, czyli wina tragiczna to nie tylko konflikt dwóch równorzędnych racji, to pewna szczególna sytuacja egzystencjalna. Wyjaśnij to pojecie na wybranych przykładach.

Grzech (gr. hamartia) znaczy dosłownie chybienie celu, błądzenie, zaniedbanie czegoś.
HAMARTIA- wina tragiczna. Bohater obarczony jest winą za czyn, o popełnieniu, którego nie jest świadomy.

KONFLIKT TRAGICZNY- polega na istnieniu dwóch równorzędnych, przeciwstawnych racji, pomiędzy którymi nie sposób wybrać, każdy wybór prowadzi do klęski.

Edyp był jedynym synem Lajosa i Jokasty.Jeszcze przed narodzeniem dziecka wyrocznia ostrzegła przyszłego ojca,króla Teb,że zostanie zabity z ręki własnego syna, który następnie ożeni się z jego małżonką, a swoją matką, Jokastą. Przerażeni rodzice, niewiedząc co robić, przebili dziecku pięty żelazem i postanowili porzucić potomka w górach. Nie dane było mu jednak zginąć. Małego Edypa znaleźli pasterze i zanieśli chłopca do władców Koryntu, którzy zostali jego przybranymi rodzicami.

Edyp rósł w szczęściu na korynckim dworze. Jednak z biegiem lat zaczęły nękać go niepewności, odnośnie swojego pochodzenia. Wybrał się, zatem do wyroczni delfickiej. Ta jednak upomniała go, żeby nie wracał do ojczyzny, bo zabije swego ojca i ożeni się z matką. Edyp, sądząc że ojczyzną jego jest królestwo Korynt, postanowił założyć dom gdzie indziej.

W czasie wędrówki...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT