Mamy na stronie: 30552 materiałów

Odwołując się do różnych źródeł kultury odpowiedz na pytanie: czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

Bardzo chciałabym przekonać wszystkich ludzi, że starożytne ideały wciąż są żywe. Wielu z nas odrzuca to, co pozostawili po sobie nasi przodkowie, uważając iż ich dokonania są już nieważne, a prawdziwa kultura i sztuka - to przede wszystkim dzieła nam współczesne. Kolejna grupa w ogóle nie interesuje się niczym wykraczającym poza życie codzienne.

Oczywiście nie uważam abyśmy w normalnym, codziennym życiu byli w stanie zachowywać się niczym Herakles lub Tezeusz. Warto jednak znać te postacie i ich dokonania, choćby dla obycia towarzyskiego. Są one wciąż obecne w naszym życiu, nie tylko za sprawą sztuki i frazeologii. Rozmawiamy o nich na historii, języku polskim, muzyce i plastyce. Choćby najbardziej podstawowa i minimalna znajomość jakiejkolwiek "kultury wyższej" wymaga bycia wiedzy na temat mitologii greckiej. Chciałabym zaznaczyć obecność tych postaci hellenistycznych w kilku najważniejszych dziedzinach.

Bogowie olimpijscy istnieli w malarstwie od zawsze - są motywem nieśmiertelnym. Przedstawiano ich na obrazach od starożytności, przez wszystkie kolejne epoki za wyjątkiem Średniowiecza aż do dziś. W czasach średniowiecznych wszelkie przejawy radości i swobody były tępione, nie było więc miejsca dla wesołych i frywolnych bogów greckich. Dopiero z nadejściem Renesansu przeżywali oni swoją drugą młodość, jako że cenione wtedy piękno ludzkiego ciała, swobodę, możliwości człowieka, a maksymą tamtych...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT