Mamy na stronie: 30552 materiałów

Odwołując się do wybranych przez siebie tekstów kultury i własnych doświadczeń zinterpretuj słowa Władysława Tatarkiewicza: "Tragiczne powikłania są po prostu własnością świata, w którym żyjemy."

Tragiczne powikłania są następstwem wyborów, jakich człowiek dokonuje przez całe życie. Już od dziecka kazano mi wybierać między dobrem a złem. Życie stawia przed nami wszystkimi trudne wybory, wybory tragiczne. Tragiczne, dlatego ponieważ czasami jesteśmy zmuszeni dokonać wyboru między równoważnymi racjami. Niezależnie, co wybierzemy i tak będzie źle. Tragiczne powikłania są odzwierciedleniem naszego człowieczeństwa, są częścią świata w którym żyjemy.

Jednym z dzieł literatury antycznej gdzie znajdziemy przykład tragicznego konfliktu jest „Antygona”. Akcja dramatu Sofoklesa została oparta na konflikcie przeciwstawnych, ale równorzędnych prawd, za każdą przemawiają jakieś argumenty. Konflikt takich prawd jest nie możliwy do rozstrzygnięcia i choć w ostateczności przyznajemy z jednej z stron rację i jej zwycięstwo uznajemy za słuszne, to nie jest to wyższość dobra nad złem a wątpliwości istnieją nadal. To jest właśnie w tym konflikcie tragiczne.

Tragicznego wyboru dokonał także Prometeusz dając...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT