Mamy na stronie: 30552 materiałów

Recenzja I księgi Cerama "Bogowie, groby i uczeni"

Rozdział pierwszy: Prolog na ziemi klasycznej.

W XVIII wieku z inicjatywy Marii Amali Krystynie, córce Augusta III saskiego, narzeczonej Karola Burbona (króla obojga Sycylii) rozpoczęto prace wykopaliskowe na terenie miasta Herculaneum, oraz Pompei. Kobietę urzekły rzeźby znalezione na scenie „Theatrum Herculanense” przy okazji prac generała d’ Elboeufa. Po odkopaniu miasta Herkulesa badacze postanowili odnaleźć legendarne Pompeje według podań zalane w tym samym dniu co Herculaneum.
Badania rozpoczęto 1.IV.1748. Przy czym 6.IV znaleziono pierwsze wielkie malowidło ścienne. Natomiast 19. IV natrafiono na pierwsze zwłoki. Jednak prace w tym miejscu przerwano i rozpoczęto ja w innym miejscu. Gdy pracę rozpoczęto znów w innym miejscu natrafiono na wille (jak mniemano) Cycerona. Jej ściany ozdobione były freskami, freski te oddzielono od ścian wraz z tynkiem od ścian, skopiowano a willę na nowo zakopano.
Ponieważ w Pompejach nie znaleziono skarbów ciekawszych niż w Herculaneum, Pompeje zakopano z powrotem i powrócono do Herculaneum. Odnaleziono tam wille z biblioteka pełną papirusów. Dopiero od odnalezienia w 1754 roku kolejnych grobowców i murów Pompei prace wykopaliskowe trwają w obydwu miastach do dziś z małymi przerwami.
Przedpołudnie 24 sierpnia 79 r.n.e. okazało się porą tragiczna dla mieszkańców okolicznych Wezuwiuszowi terenów. Ludzie przyzwyczaili się do słabych, niepozornych wybuchów wulkanu. Nic nie zapowiadało katastrofy.

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT