Mamy na stronie: 30552 materiałów

Porównanie króla Kreona i króla Edypa jako władców antycznych.

PORÓWNANIE KRÓLA KREONA I KRÓLA EDYPA JAKO WŁADCÓW
ANTYCZNYCH

 

Na początku porównania obydwóch bohaterów trzeba zauważyć,iż wspólną ich cechą jest ciążąca na nich klątwa bogów,dlatego każde ich przedsięwzięcie, każdy wybór musi zakończyć się klęską, co jest typowym przykładem ironii tragicznej występującej w sztuce antycznej.
Król Kreon był na swój sposób postacią tragiczną. Musiał wybierać pomiędzy działaniem, które nakazywało mu sumienie i uczucia rodzinne a decyzją konieczną do utrzymania autorytetu władzy. Wydając rozkaz królewski, zabraniający pochowania Polinejkesa, miał na celu dobro społeczne, gdyż uznał, że zaatakowanie przez niego Teb jest czynem zdrajcy. Opowiadając się tą decyzją za utrzymaniem silnej władzy i interesem państwa naraził się bogom, poświęcając prawo religijne nakazujące pochowanie zwłok zmarłego. Ponadto spowodował wejście w konflikt z prawem Antygony, narzeczonej swego syna Hajmona, która była również członkiem rodu królewskiego. Zmusił ją swą decyzją do opowiedzenia się za miłością do narzeczonego a miłością do brata, co jest swoistym dylematem życiowym, za co również ponosi on pełną odpowiedzialność.
Tragizmem Kreona było również to, iż słusznie uważał, że bratobójcza wojna może doprowadzić do anarchii a co za tym idzie do upadku królestwa. Sądził, że jest uprawniony do wydawania rozkazów w imieniu bogów, gdyż jako król jest ich prawowitym...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT