Mamy na stronie: 30552 materiałów

Wskaż w mitach, te sytuacje, z którymi młody człowiek XXI w. może się utożsamiać, bądź pozostają bliskie jego widzeniu świata.

Jest wiele sytuacji, zdarzeń, cech charakteru i relacji interpersonalnych, występujących w antyku, które bliskie są współczesnej młodzieży oraz z którymi może się ona utożsamiać. Są one bowiem aktualne niezależnie od epoki. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich, gdyż świat, jak i mentalność ludzi zmienia się wraz z rozwojem nauki i techniki, co w czasie ostatnich wieków zachodzi w bardzo szybkim tempie. Wiele zachowań młodzieży XXI w. nie różni się od zachowań młodych ludzi w antyku, mity jednak bardzo rzadko przedstawiają ich losy. Należy się więc odnieść do zachowań ogólnoludzkich, na przykładzie głównie dorosłych.

Dzisiejsza młodzież jest zapewne dojrzalsza od młodzieży starożytnej. Wiele mówi się o tzw. Buncie nastolatków. Bunt jest wpisany w naturę ludzką, jest on nieodłącznie związany z dojrzewaniem. Młodzież buntując się chce wyeksponować swoją dojrzałość. Dorosłość, z którą chcą się utożsamiać nie współgra jednak z ograniczeniami, jakie są im nakładane. Młodzież protestuje więc, buntuje się.
Klasycznym przykładem młodego buntownika jest Ikar, którego celem i marzeniem było wyjście poza ograniczenia nałożone przez naturę, ale i ojca – Dedala. Sprzeciwił on się jemu, jak i przyrodzie. Zrealizował on największe swoje marzenie – wzniósł się w powietrze. Poczuł smak wolności nieograniczonej. Marzeniem również współczesnej młodzieży jest dążenie do wolności, niczym nie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT