Mamy na stronie: 30552 materiałów

Kreon czy Antygona? Prezentując racje bohaterów i ich cechy, określ komu przyznałbyś racje?

Temat; Kreon czy Antygona? Prezentując racje bohaterów i ich cechy, określ komu przyznałbyś racje?


Tematem utworu Sofoklesa jest ostatnie ogniwo mitu rodu Labdakidów, już po tragicznej śmierci jego męskich potomków. Początek wydarzeń stanowiących akcję ,,Antygony”, jest przeciwstawienie się przez Antygonę jedną z córek Edypa zakazowi pogrzebania zwłok Polinejkesa jej brata; przyłapana przez strażników na łamaniu królewskiego zakazu została skazana na zamurowanie żywcem w grocie skalnej, gdzie popełniła samobójstwo, które pociągnęło za sobą śmierć dwóch osób najbliższych Kreonowi czyli władcy, który ów zakaz wydał (jego syna Hajmona i żony Eurydyki).

Antygona chce pochować swojego brata Polinejkesa, uznanego za zdrajcę ojczyzny. Takie są prawa boskie ,odmówienie pochówku jest przestępstwem religijnym. Domaga się przestrzegania prastarych, niepisanych praw. Protestuje przeciwko osądzaniu zmarłych tak jak żywych. Nie może pogodzić się z myślą, że jeden z braci Eteokles został pochowany z godnością , a drugi będąc też synem królewskim ma być rozszarpany przez psy.
Antygona , która kocha obu braci jednakowo i poczuwa się do obowiązku pogrzebania ich obu tak samo, jej jednostkowy bunt przeciwko państwu i prawu jest jednak w pewnym sensie winą i może być usprawiedliwiony tylko obroną wyższych wartości. Broniąc ich Antygona staje się bohaterką. Kieruje się uczuciem miłości, przywiązania , a także głęboką...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT