Mamy na stronie: 30552 materiałów

Biblijna kraina - ludzie, krajobraz, kultura.

Życie codzienne w czasach biblijnych

Patriarchowie – Abraham i inni – byli półkoczownikami. Żyli w namiotach i przenosili się z miejsca na miejsce ze swoimi trzodami i z bydłem w poszukiwaniu zielonych pastwisk i wody. Ich życie było podobne do życia dzisiejszych Beduinów. Ale po wyjściu z Egiptu lud Izraela osiedlił się w Ziemi Obiecanej i począwszy od tego czasu – poprzez wszystkie zmiany polityczne, powstanie monarchii, podział królestwa – życie uległo stabilizacji i zmieniało się tylko w niewielkim stopniu.

Życie rodzinne

Życie rodzinne toczyło się w domu, zbudowanym zgodnie z wymogami klimatycznymi, możliwościami finansowymi i budulcowymi. Większa część roku była gorąca i sucha; pory deszczowe przypadały na zimę. Brak wody odczuwały zwłaszcza regiony ubogie w opady deszczu. Zadaniem domu była więc ochrona przed upałem. Biedacy mieszkali w domach jednoizbowych, zbudowanych z glinianych cegieł suszonych na słońcu, na fundamencie kamiennym, później z wapienia. Płaski dach służył za magazyn i taras; prowadziły doń schody zewnętrzne. Okna były małe – szpara albo otwór zaopatrzony w kratę lub okiennice, które chroniły przed wejściem intruza i jednocześnie zapewniały przepływ świerzego powietrza.

Wewnątrz domu panował chłód i półmrok. Podwyższenie na jednym końcu izby było prawdopodobnie miejscem do spania i spożywania posiłków, w pozostałej części pomieszczenia, gdzie podłogą była ubita ziemia,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT