Mamy na stronie: 30552 materiałów

Miłość niejedno ma imię - na podstawie literatury antycznej.

 Miłość to jeden z najczęściej spotykanych tematów w literaturze. Pisali o niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety, od czasów antycznych po współczesne. Już w okresie archaicznym (IX-VI w. p.n.e.) w Grecji zaczęła powstawać poezja miłosna. O miłości pisała Safona, największa poetka starożytnej Grecji, żyjąca na prze łomie VII i VI wieku p.n.e. na wyspie Lesbos. Skupiła ona wokół siebie grono młodych dziewcząt, których wychowaniem i kształceniem się zajmowała.

Safona była przede wszystkim poetką miłości. Temat ten powraca w sentymentalnych wspomnieniach, w westchnieniach do Erosa i w bezpośrednich opisach przeżywanych stanów. W pieśni 31 poetka szczegółowo wylicza wszystkie fizyczne symptomy przeżywanej miłości:

 

...w piersi mej drży serce pełne lęku,
i gdy patrzę na ciebie, głosu z krtani
dobyć nie mogę,

zamiera słowo, dreszcz przenika ciało
albo je w płomień łagodny ogarnia,
ciemno mi w oczach, to znów słyszę w uszach
szum przejmujący....


Uczucie ma nad kobietą nieograniczoną władzę. Jest wszechogarniającą siłą, która może spowodować euforyczną radość lub bezgraniczne cierpienie. Napawa ona lękiem zakochaną, która przewiduje jak niebezpieczną jest prawdziwa miłość. Rozterki psychiczne łączą się z cierpieniem lub rozkoszą fizyczną. Safona wiele uwagi poświęca ciału, które, jak instrument, może wygrywać tkliwą i radosną bądź smutną i rozpaczliwą melodię, w zależności...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT