Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Tragiczne powikłania są po prostu właściwością świata, w którym żyjemy”. Rozwiń zdanie Władysława Tatarkiewicza, odwołując się do przykładów z życia, historii, literatury, filmu.

Uważam, że myśl Władysława Tatarkiewicza, jest stwierdzeniem ponadczasowym, gdyż pasuje zarówno do ludzi żyjących w starożytności, jak i w kolejnych epokach, aż po dzień dzisiejszy. Postaram się potwierdzić słuszność jego wypowiedzi kilkoma przykładami, w których niekiedy, jak podaje autor „ (…) jedna wysoka wartość niszczy inną wysoką wartość”.

Dobrym przykładem jest tragedia zawarta w utworze Williama Szekspira „Romeo i Julia”, gdzie miłość dwojga ludzi, jest niszczona przez nienawiść ich rodów. Tragiczny kon-flikt prowadzi ostatecznie do śmierci kochanków.
Sięgając trochę dalej wstecz, podobny konflikt pojawia się w Antygonie, gdzie bohaterka przeciwstawiając się despotycznej władzy Kreona oraz kierując się miłością do brata naraziła się prawu i skazała samą siebie na śmierć. Mimo tego, była dumna ze swego czynu oraz go-towa do poniesienia konsekwencji, jakie szły za jej czynem.

Również w wielu filmach pojawiają się przykłady dramatycznych sytuacji. Także w opartej na faktach...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT