Mamy na stronie: 30552 materiałów

Antygona Sofoklesa tragedią o ludzkich losach i postawach

Akcja dramatu „Antygona” rozgrywa się w Tebach, tuż po śmierci synów Edypa – Polinejkesa i Eteoklesa, którzy giną w bratobójczej walce o władzę. W wyniku śmierci braci, królestwo w Tebach obejmuje najbliższy z żyjących krewnych Edypa – Kreon. I to Kreon właśnie wydaje rozkaz, zarządzający pochowanie Eteoklesa, obrońcy Teb z godnymi wojownika honorami i jednocześnie zakazujący grzebania ciała Polinejkesa, uznanego za zdrajcę.
Splot tych wydarzeń staje się bezpośrednią przyczyną konfliktu dramatycznego i tłem dla zobrazowania losów, zachowań, charakterów i postaw bohaterów tego dramatu.
W „Antygonie” uwidocznione jest na pierwszym planie starcie dwóch osobowości – tytułowej Antygony i Kreona. Obydwoje mają swoje racje. Niestety prawo dla jednego bohatera jest bezprawiem dla drugiego. Bohaterami tragicznymi w dramacie Sofoklesa jest wiele postaci. Można mówić o tragizmie Ismeny, Hejmona czy Eurydyki. Ale ich tragiczne losy są konsekwencją zachowań i postaw reprezentowanych przez Antygonę i Kreona.
Kreon uważał, że obrońcy miasta – Eteoklesowi należy się godny pogrzeb, z honorami, a zdrajcę jakim okazał się Polinejkes trzeba ukarać nawet po śmierci zabraniając grzebania jego zwłok. Zakazowi władcy sprzeciwiła się Antygona. Postanowiła pochować swojego brata – zdrajcę, ponieważ wierzyła, że odmawiając pochówku bratu, skazuje jego ciało na pohańbienie, a duszę na wieczną tułaczkę. Przekonana, że człowiek...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT