Mamy na stronie: 30552 materiałów

Porównanie mitologicznego i biblijnego początku świata

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu starał się dowiedzieć, w jaki sposób stworzono świat. Jak powstała ziemia, skąd wzięli się na niej ludzie i wszystkie inne organizmy? Co lub kto przyczyniło się do jej powstania i jakie były tego powody? Owe pytania o początku świata nurtowały już wielu, w tym wielkich uczonych, filozofów, jak i zwykłych ludzi. Niestety tajemnica istnienia dalej pozostaje nieodkryta. Jednak przez te setki lat myśl ludzka podejmowała liczne próby, które w rezultacie ugruntowały tezę, iż świat musiała stworzyć osoba wszechmocna – Bóg.

Według mitologii „Na początku był chaos...”, czyli otchłań pełna siły twórczej oraz boskich nasiani, a zarazem i mieszanina ziemi, wody, ognia, powietrza. Natomiast w Biblia stan przed stworzeniem świata określa się mianem pustkowia i chaosu. ”Ciemność była nad otchłanią, a duch boży unosił się nad powierzchnią wód”. Istniało więc coś w rodzaju wielkiej nieprzeniknionej próżni, nad którą pieczę sprawował sam Bóg.


Wiara starożytnych Greków opierająca się na mitologii była politeistyczna. Wierzono więc w wielu bogów, z których żaden nie był wszechmogący, ani też nie idealny. Przypominali oni bardziej wyglądem oraz zachowaniach zwykłych ludzi. Kłócili się ze sobą, walczyli o władzę, a ich życie podlegało przeznaczeniu. Bogowie greccy byli także jednym z elementów mitologicznego świata. Większość z nich miała swoją siedzibę na górze...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT