Mamy na stronie: 30552 materiałów

Najważniejsze mity i bogowie

ORFEUSZ I EURYDYKA
On był synem muzy Kaliope i króla Tracji; tak pięknie potrafił grać na lutni, że wszystko co żyło zbierało się wokół, by go słuchać. Ona była jego ukochaną żoną, która zmarła ukąszona przez żmiję. Zrozpaczony Orfeusz poszedł do Hadesu. W jego muzyce zasłuchał się Charon i Cebr, a wzruszony Hades obiecał oddać Eurydykę. Był tylko jeden warunek- Orfeusz miał nie oglądać się za siebie. Niestety śpiewak tak pragną spojrzeć na ukochaną, że stracił ją na zawsze.
Miłość Orfeusza i Eurydyki była silniejsza niż śmierć.

EROS I PSYCHE
Eros był synem Hermesa i Artemis. Wyobrażano go jako młodego chłopca i niemal dziecko o pięknych złotych skrzydłach, łukiem i strzałami. Psyche była królewną o nadzwyczajnej urodzie, o którą zazdrosna była Afrodyta. Z jej polecenia Amor miał wzbudzić miłość Psyche do odrażającego mężczyzny na świecie lecz ujrzawszy Psyche sam się w niej zakochał. Odwiedzał ją co noc przestrzegając jednak że nie może go zobaczyć. Psyche posłuchała rady zazdrosnych sióstr i w czasie snu zapaliła lampę. Obudzony Amor znikł a zrozpaczona Psyche wyruszyła na poszukiwania . psyche wzruszyła serce Afrodyty a ta obdarzyła ją nieśmiertelnością i pozwoliła na związek z Amorem.
Miłość Erosa i Psyche była czymś nierealnym dla bogów aby bóstwa wiązały się z ludźmi. Istotą tej miłości była chęć poznania ukochanego.

TEZEUSZ I ARIADNA
Lanirynt został...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT