Mamy na stronie: 30552 materiałów

Żywotność motywów mitologicznych

EPOKA INSPIRACJE MITOLOGICZNE

Antyk jest jednym z ważnych – obok Biblii źródeł kultury europejskiej. Literatura już od niepamiętnych czasów czerpała z wątków mitycznych. Poeci i pisarze wprowadzali do swoich utworów postacie mitologiczne, aby mówić o prawdach uniwersalnych, ponadczasowych.
W renesansie będącym odrodzeniem antyku, bardzo wiele motywów mitologicznych wprowadzał do swej twórczości J. Kochanowski – typowy humanista, znający świetnie kulturę starożytną. Jego „Odprawa posłów greckich” jest oparta na micie o wojnie trojańskiej. Poeta wykorzystał tylko drobny epizod tego mitu – przybycie posłów greckich do Troi z żądaniem wydania Heleny, porwanej przez Parysa. Zrobił to po to, by przedstawić dramat racji i przekazać myśl, że dobro ojczyzny powinno być ważniejsze od własnych interesów.
W „Trenach” wprowadził motywy mitologiczne z kręgu śmierci i zaświatów (Persefona wyspy szczęśliwe – Elizjum), gdyż w trenach rozpamiętuje śmierć swojej córeczki.
W motywy mitologiczne obfitują też jego pieśni. Często pojawia się w nich motyw Fortuny, będącej symbolem zmienności, kapryśności losu.
W Oświeceniu I. Krasicki napisał „Monachomachię” – utwór będący parodią eposu rycerskiego. Ponieważ styl tego utworu – zgodnie z konwencja gatunku powinien być podniosły, autor wprowadza np. motyw Jędzy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT