Mamy na stronie: 30552 materiałów

W jakim sensie dramaty Sofoklesa ukazują nieskuteczność walki człowieka z jego przeznaczeniem, a także wielkość człowieka nadaremnie walczącego z losem?

Od zarania dziejów ludzkości towarzyszy motyw fatum. Według Słownika Mitów i Tradycji Kultury Władysława Kopalińskiego termin ten oznacza nic innego jak przepowiedziane, zrządzone przez bogów przeznaczenie, nieszczęście. Starożytni Grecy wierzyli, że człowiek ma z góry przypisany los, bieg wydarzeń w życiu, którego w żaden sposób nie da się uniknąć. Siłę fatum może obrazować fakt, iż według wierzeń Starożytnych Greków nawet bogowie podlegają jego mocy i nie są w stanie go uniknąć. Przykładem może być chociażby historia walki o Olimp, gdzie zgodnie z przepowiednią, Zeus zabija własnego ojca – Kronosa.

Fatum, przeznaczenie jest nieodłączną częścią powstałej w Starożytnej Grecji tragedii obejmującej utwory, w których istotą akcji jest tragizm, czyli nieprzezwyciężony konflikt między dążeniami jednostki a siłami wyższymi.
Chlubą greckiego teatru nazywany jest Sofokles – poeta, tragik tworzący w złotym wieku kultury ateńskiej. Nie bez powodu jego postać ceniona jest do dnia dzisiejszego. Jeżeli wierzyć źródłom, to według jednych zwyciężył on osiemnaście, a według innych – nawet dwadzieścia razy w zawodach tragicznych organizowanych w czasie obchodu Wielkich Dionizii. Jego dorobek literacki szacuje się na sto dwadzieścia tragedii i dramatów satyrycznych, z których do naszych czasów przetrwało zaledwie siedem. W swoich dziełach Sofokles bardzo często poruszał motyw nieskutecznej walki z przeznaczeniem,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT