Mamy na stronie: 30552 materiałów

Starożytnia Grecja i Rzym - obfite notatki z lekcji

GRECJA W DOBIE KULTUR MNOJSKIEJ I MEKEŃSKEIJ
1.WARUNKI NATURALNE I ZAJĘCIA GREKÓW
2.ROZKWIT KULTURY KRETEŃSKIEJ (MINOJSKA)
3.KULTURA AHAJSKA (MYKEŃSKA)
4FENICJANIE

Ad.1. Pdn-wsch Europa, morze Śródziemne, Płw.Bałkański -Grecja właściwa; także wyspy Morza Egejskiego
---tereny górzyste, poprzecinane dolinami; klimat śródziemnomorski (gorące lata i łagodne zimy); rolnictwo (zboże, drzewa oliwkowe, winorośl); hodowla (owce, kozy), rybołówstwo; handel (morski, kabotaż-żegluga przybrzeżna); mało bogactw naturalnych (brakuje miedzi i cyny, dużo jest srebra i żelaza, na pewno jest glinka ceramiczna)

Ad.2. Nie można powiedzieć, jakie ludy zasiedliły Kretę? Jaki był ustrój? Nie odczytano pisma linearnego typu A! Nazwa pochodzi od mitycznego króla Krety - Minosa. Rozkwit państwa określany jest za czasów Minosa, czyli od ok.3000 do 1500r. p.n.e. tzw. kultura pałacowa. Pałac w Knossos wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną, mnóstwo malowideł (rozwój malarstwa), wysoki poziom ceramiki. Kreta była bogatym państwem, położonym na szlakach handlowych. Kreteńczycy nie podbijali innych kultur, więc można określić ich mianem spokojnych. Ok.1500r. p.n.e. zostali podbici przez Achajów.

ad.3. Achajowie byli idoeropejczykami. Przybyli z północy i osiedlili się na płw. Peloponeski. Centrum Achajów stały się Mykeny. Ok 3000 do 2000r. p.n.e. podbili Peloponez. Pismem, którym się posługiwali, linearne typu B, zostało odczytane w 1953r....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT