Mamy na stronie: 30552 materiałów

Odwołując się do treści "Króla Edypa" Sofoklesa oraz swojej znajomości tebańskiego mitu o Labdakidach uzasadnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym (pisane wg klucza)

Powstanie tragedii antycznej kojarzy się z obrzędami nazywanymi Wielkimi Dionizjami. A to, wg jakich wzorców te dzieła miały być tworzone opisał Arystoteles w "Poetyce". Budowa dramatu była stała, a w skład jego wchodził prolog, parados, epeisodiony, stasimony i exodos. Jedną z ważniejszych cech tego stypu epickiego to teoria 3 jedności (czasu, miejsca i akcji). Warto pamiętać, że w każdym dramacie antycznym występował bohater tragiczny, któłry zostaje postawiony w sytuacji wyboru spośród dwóch równorzędnych racji oraz zostaje skazany na klęskę.
Idealnym przykładem takiej starożytnej tragedii jest "król edyp" napisany przez Sofoklesa. Edyp - główny bohater tego dzieła - jest synem Lajosa i Jokasty, którzy przed narodzinami potomka wyruszyli do Delf, aby usłyszeć przepowiednie, która niestety okazała się niezbyt radosna. Wyrocznia oznajmiła im, iż ich nowonarodzony syn zabije ojca i ożeni się z własną matką. Rodzice przerażeni tą wiadomością porzucili noworodka w górach, jednak tam znależli go pasterze, którzy oddali dziecko władcom Koryntu. W ten sposółb Polibos i Meropa stali się rodzicami przybranymi Edypa. Wraz z wiekiem Edyp czuł coraz mocniej, że z jego osobą związana jest jakąs dziwna historia, która ma się wydarzyć, więc by się przekonać...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT