Mamy na stronie: 30552 materiałów

Porównaj dwa różne eposy wojownika, pochodzące z odmiennych kultur. Wskaż podobieństwa i różnice, podaj przyczynę różnic.

W każdej kulturze odnaleźć możemy bohatera, postać mityczną, kogoś godnego naśladowania. Od stuleci ludzie potrzebowali ideałów, do których mogliby dążyć, uosobienie waleczności, dobroci i mądrości. Te właśnie cechy łączą zazwyczaj w sobie wszyscy bohaterowie eposów.

Kultura hinduska zrodziła Ardźunę, bohatera Bhavagavad-Gity, eposu religijno-filozoficznego. Ardźuna staje przed dylematem dotyczącym wypełnienia obowiązku wojownika. Targany etycznymi wątpliwościami wojownik prowadzi dialog z Kriszną, który skłania go do wypełnienia kastowego obowiązku, wskazując, iż zabijając wroga, uśmierca tylko jego ciało, nie zaś duszę, która odrodzi się w kolejnym wcieleniu.

Wojownik hinduski nie wypełnia czynu swojego przeznaczenia dla jego owoców, lecz dla niego samego, gdyż tak jak głoszą słowa Kriszny ,,spełnienie czynu wyższe jest nad porzucenie go”.

Inaczej jest natomiast w przypadku greckiego wojownika Achillesa, bohatera Iliady. Achilles walczy nie po to, aby wypełnić czyn, ale głównie dla jego owoców, chce osiągnąć bogactwo i sławę, podczas, gdy hinduski Ardźuna dąży do wyzwolenia z kręgu wcieleń, co osiągnąć można drogą samodoskonalenia. Na drogę tą...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT