Mamy na stronie: 30552 materiałów

Esej - na podstawie słow Horacego

\"Co ma być niech będzie\" pisze Horacy. Czytając jego wypowiedź mozemy znaleśc wielu bohaterow w mitologii greckiej jak i w biblii. Są to ludzie ktorzy nie przejmuja sie tym co ich czeka. Wiedza ze swiat jes nieprzewidywalny i musza pogodzic sie z tym co przyniesie im nowy dzien.

Pierwszym przykladem czlowieka, ktory bierze to co daje mu zycie jest Achilles. Bohater homeryckeij \"Iliady\". Biorąc pod uwage jego umiejetnosci walki jak i odwage nie jest to czlowiek, ktorego mozemy oceniac jednoznacznie. Jest wielkim wojownikiem. Walczac na smierc i zycie nie zastanawia sie nad tym co robi. Zostal stworzony by walczyć i zabijać wiec nigdy nie narzekał. Za wszelka cene chcial zdobyc slawe poprzez dokonanie czegos, co by sprawilo, ze nie pozostanie zapomniany przez tysiace lat. Nie bał sie smierci ani bólu. Bogowie rowniez nie przejmowali sie losem ludzkim. Uważali człowieka za kukiełke i kireowali jego losem jak tylko chcieli. Przez to nidgy nie wiadomo było co sie przydarzy i trzeba bylo być przygotowanym nawet na najgorsze.

Podobną postawe mozemy zobaczyc w postepowaniu Edypa, bohatera tragedii Sofoklesa. Jest to na pewno jeden z archetypów starozytnych bohaterow. Jako wzór dobrego i sprawiedliwego króla chce poznac on przyczyny wszelkich nieszczesc, ktore zachodza w jego krolestwie. Edyp nie wie ze dokonal zbrodni i zaczyna w tej sprawie dochodzenie. Nie zastanawia sie jakie beda skutki odkrycia prawdy,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT