Mamy na stronie: 30552 materiałów

Różne spojrzenie na ten sam świat czy dwa różne światy? - na podstawie fragmentu

Dwaj poeci Homer i W. H. Auden przedstawiają świat ukazany na tarczy Achillesa. Ale wyobrażenia świata Homera i Audena bardzo różnią się.

Homer w,, Iliadzie\\\"( fragmencie pieśni 18 wieku,, Sporządzenie tarczy Achillesa) ukazuje wspaniały obraz świata. Widzimy tu urodzajną Ziemię niebo, morze, słońce, pełnię księżyca oraz planety i gwiazdy. Cały jego świat otoczony jest rzeką Okeanos, którą także może przejść. Rzeka jest tu symbolem wolności. Na tarczy widnieją dwa piękne miasta. W jednym trwają przygotowania do zaślubin i gody weselne. W drugim natomiast odbywa się sprawiedliwy sąd na rynku. Świat przedstawiony jest jako wesoły. Odbywa się tam święto Greków. Jest korowód taneczny. Są pola szerokie, na których odbywają się żniwa i winnice z dorodnymi owocami. Dorodne owoce są tu symbolami dostatku.

W. H Auden w,, Tarczy Achillesa” ukazuje zupełnie inny obraz świata. Nie ma tu dostatnich miast, urodzajnych pól, winnic ani mórz. Jest za to,, Góra równina, ugór. . . ”, ziemia bez trawy, drzew i bez dróg. Sztuczne pustkowie z niebem ciężkim jak ołów jest światłem smutnym i ubogim. Świat Audena otoczony jest kolczastym drutem i korowodem strażników. Tu widzimy egzekucję trzech mężczyzn ubranych w więzienne drelichy....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT