Mamy na stronie: 30552 materiałów

Co sądzisz o przekonaniu starożytnych Greków, że siła jest zasadą rządzącą

Starożytni Grecy wykorzystywali tę myśl by zbudować potęgę swego kraju. Mimo wielkich filozofów, którzy kreowali kulturę antycznej Grecji to właśnie motyw siły był głównym czynnikiem kulturowym tego państwa. Dzięki sile militarnej terytorium antycznej Grecji było ogromne. Grecy w swoim „złotym” wieku wiedzieli, że tylko silniejszy może przetrwać. Wzorowali się na prawach naturalnych, gdzie przywilej przeżycia miały tylko osobniki najsilniejsze. Rozsądni Grecy posługiwali się siła w dobry sposób dzięki czemu stworzyli idealne państwo. Żaden kraj nie był w stanie oprzeć się sile starożytnej Grecji. Zradza się myśl, iż racje ma silniejszy. Nie ważne są poglądy, ponieważ racje bytu i władzy ma jednostka silniejsza.

Zasada siły, którą kierowali się Grecy nie zginęła razem z tą wielka kulturą. Ta myśl jest uniwersalna i jak sądzę nieśmiertelna. Żadna epoka nie była wolna od wojen czy drobniejszych konfliktów, które bezpośrednio łączą się z siła i władzą. Nasza historia pokazuje szereg rewolucji i powstań, przez które zmieniała się władza, a władzę zdobywał ten, kto był silniejszy.
Mówi się, że siła powinna iść z rozumem. Od razu na wstępie chciałbym obalić ten pogląd popierając się cytatem Ignacego Krasickiego „mądry przedyskutował ale głupi pobił”. Związek miedzy siłą i rozumem nigdy nie istniał i nie będzie istniał. Rozum zawsze był zaślepiony chciwością, zemstą czy pragnieniem...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT