Mamy na stronie: 30552 materiałów

Historia teatru antycznego

Teatr grecki jest praojcem wszystkich teatrów nowożytnych. Grecja była pierwszym krajem europejskim, w którym przedstawienia dramatyczne wzniosły się do poziomu sztuki. Greccy dramatopisarze należą do najznakomitszych mistrzów, jakich zna teatr całego świata.

Dramat starogrecki odbiega od dzisiejszego. Górowało w nim słowo poetyckie, recytowane na tle muzyki instrumentalnej i tańca. Nie znano wtedy podziału na akty i sceny. Przedstawienie rozpoczynał aktor wygłaszający zapowiedź - prologos, ale właściwy początek dawał chór wkraczający ze śpiewem na orchestrę. Także chór kończył przedstawienie podobnym sposobem opuszczając scenę.

Chór występował na proscenium, na którego przedzie znajdowała się orchestra.
Tragedia, najstarszy gatunek dramatyczny, wywodzi się z obchodów ku czci Dionizosa, boga wina i odradzającej się natury. Uroczystości były połączone z ludowymi procesjami i przedstawieniami chóralnymi. Z pieśni ku czci Dionizosa, dytyrambu, powstała tragedia, której budowa opierała się na dialogu przodownika z chórem. Ta partia chóralna stała się głównym składnikiem tragedii...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT