Mamy na stronie: 30552 materiałów

Czy konflikt ukazany w „Antygonie” Sofoklesa jest aktualny do dnia dzisiejszego, jeśli tak to dlaczego?

W „Antygonie” Sofoklesa ukazany jest konflikt między Antygoną a Kreonem. Czy jest nadal aktualny? Myślę, że tak i to z wielu powodów. Realia przedstawione w „Antygonie” są bardzo uniwersalne, ponadczasowe.

Konflikt między Antygoną a Kreonem jest nadal aktualny, ponieważ jest to konflikt między władzą a jednostką. Przecież już od dawien dawna istniał ten problem i ludzie sprzeciwiali się despotycznej władzy. Czyli nic się nie zmieniło. Antygona pokazuje nam poprzez swoje wystąpienie, sprzeciwienie, że powinniśmy mieć własne zdanie i potrafić je bronić. Antygona uczy nas również tego, by nie dać się podporządkować innym, nie pozwolić sobie na narzucenie czyjegoś zdania. Zawsze powinniśmy się sprzeciwiać złu. Gdyby ludzie byli bardziej niezależni, potrafili się postawić, powiedzieć „nie, nie zgadzam się na to”, to na świecie było by z pewnością mniej zła i nieszczęść.

Kolejnym przykładem tego, że konflikt ukazany w tragedii jest nadal aktualny jest jakby odniesienie postaci dramatu do dnia dzisiejszego. Antygona, dziś siostra, córka, dziewczyna, osoba kierująca się w życiu uczuciami, prawami moralnymi i szanująca tradycję. Kreon, to prezydent, dyrektor, minister, premier, który kieruje się rozumem, ocenia wszystko i kalkuluje. Podobny konflikt mógłby równie dobrze zaistnieć miedzy np. dyrektorem firmy a jego pracownicą, która broni własnego zdania, własnych interesów. Czy nie jest to podobna sytuacja?...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT