Mamy na stronie: 30552 materiałów

Biblijne księgi dydaktyczne, a filozofia grecka. Czy mądrość jest zawsze tym samym?

Czym jest filozofia? Co  nas w niej tak fascynuje? Nie od dzisiaj zachwycamy się słowami wypowiedzianymi przez tych, którzy tworzyli różnego typu filozofie. Może to świadczyć o tym, że całe nasze życie odgrywa się według jakichś zasad, często tylko nam zrozumiałych. Jednak już w starożytnej Grecji udało się podzielić różne sposoby myślenia na dwie główne grupy, a nawet moglibyśmy sięgnąć dawniejszych czasów, dając za przykład księgi dydaktyczne mieszczące się w Biblii.

Filozofia tworzona przez człowieka jest przejawem ludzkiego rozumu. Zawsze zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nasze życie zależy od nas samych, zastanawialiśmy się nad jego sensem, i nad tym według jakich zasad żyć, aby być jak najszczęśliwszym człowiekiem. Dzisiaj u schyłku XX wieku mam tak szeroką gamę różnych, filozoficznych toków rozumowania, że w zasadzie każdy jest w stanie znaleźć cos dla siebie, co nie zmienia faktu, iż są tacy, którzy starają się stworzyć coś nowego.
Jednak zajmę się bardziej samymi początkami filozofii, na podstawie których powstawało wszystko co było później. Starożytni Grecy mądrość rozumieli w różny sposób, w zależności od tego, z którą grupą myślicieli się wiązali. Już sama nazwa filozofia, pochodząca z języka greckiego od słowa philosophia oznacza umiłowanie mądrości. W związku z tym każdy kto się nią zajmował był traktowany za człowieka bardzo wykształconego. Różne trendy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT