Mamy na stronie: 30552 materiałów

Porównanie uczty Xenofonta i uczty Platona

Kto z nas nie  chciałby znaleźć się na wspaniałej uczcie , w towarzystwie wysokich mężów i uczonych? Bawiąc się w rozkoszną grę wieloznacznych słów , rozkoszować się pysznym jedzeniem oraz smaczkiem starożytnego winka?

Któż z nas nie miałby ochoty do późnej nocy zabawiać się , a jeśli się sposobność nadarzyła to i sobie chrapnąć przy stole na posłaniu , przy akompaniamencie delikatnych dźwięków muzyki...
Wielu z nas nie mało by oddało by móc przeżywać duchowe uniesienia wraz ze sławnymi filozofami. I już odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie "w co się ubrać?" zostaje zastąpione innym : " na jaką ucztę się zjawić?". Bowiem słynny Sokrates gościł w dwóch utworach - w "Biesiadzie" - Xenofonta oraz w " Uczcie " -Platona .

Przeciętny imprezowicz lubujący się w prawdziwym ucztowaniu z pewnością swe kroki pierwej skierowałby do drzwi Kaliasza , zza których gromki śmiech zapraszałby by wnurzyć się do środka. Zaproszeni goście tryskają dowcipem , dopisuje humorek , odbywane są rozmowy przeplatywane sypiącymi się żarcikami. Jest wprost wybornie!
Temat niby ten sam - lecz różny . Każdy wypowiada się na swój temat , nie sposób więc chrapnąć - przecież co osoba to inne zdanie, a każda ma co innego o sobie do powiedzenia. Towarzystwo hula w rytm wesołkowatego Filipa , każdy z biesiadujących osobników jest święcie przekonany, że to właśnie jego cnota należy do tych najwyższych. Przytaczane są...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT