Mamy na stronie: 30552 materiałów

"Rola przeznaczenia w życiu Edypa. Opracuj temat, analizując podaną pieśń (Stasimon IV) w kontekście całego utworu Sofoklesa"

Chór w utworze Sofoklesa  pt. "Król Edyp", śpiewa Stasimon IV w momencie, w którym Edyp po poszukiwaniach zabójcy Lajosa znajduje go. Jest nim on sam.
Pieśń rozpoczęta jest apostrofą: "O śmiertelnych pokolenie!", skierowaną do ludzkości.
Już od pierwszych wersów czytelnik nie ma wątpliwości, co do marności życia przedstawionej przez Chór. "Życie wasze jak cień cienia"- przenośnia ta pokazuje jak znikome, kruche i nie trwałe jest życie człowieka. Chór mówi, że na ziemi nie zazna się szczęścia, natomiast szczęśliwym można być wyłącznie w snach i marzeniach. "Bo któryż człowiek więcej tu szczęścia zażyje, nad to, co w sennych rojeniach uwije, aby potem z biegiem zdarzeń po snu chwili runąć z marzeń".
Stasimon IV ukazuje dawne lata szczęścia Edypa, szacunek poddanych oraz wychwalanie go pod niebiosa. Jednak tą świetlaną przeszłość burzy powrót do teraźniejszości, a mianowicie upadek i klęska króla Teb.
"Byś królem był Tebom, A dziś kogo większa moc klęsk i złego gnębi?"
"Czas wszechwidny, ten odsłoni winy twojej brud"- Chór śpiewając te słowa miał na myśli, to że każda zbrodnia prędzej czy później wyjdzie na jaw...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT