Mamy na stronie: 30552 materiałów

Wartości, jakie cenił człowiek żyjący w starożytnej Grecji.

Wartości, jakie cenił człowiek żyjący w starożytnej Grecji można określić na postawie dzieł filozoficznych, literackich, malarskich oraz rzeźbiarskich. Wiele z nich zaginęło a ich treści musimy dochodzić ze szczupłych, przypadkowo ocalałych fragmentów wydobytych przez archeologów lub na podstawie pism naśladowców.

Filozofia a wraz z nią etyka jako dziedzina zajmująca się poszukiwaniem wartości nadrzędnych, rozwinęła się w Grecji przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy polis mogli nauczyć się rozumieć życie społeczne. Powszechny udział w działalności politycznej przyzwyczajał ich do dyskutowania, do rozpatrywania spraw z różnych punktów widzenia. Za sprawą tolerancji, mieli oni możliwość wyrażenia swojego zdania. To głównie dzięki demokracji i filozofii kultura grecka mogła osiągnąć tak wysoki poziom.

Główną wartością, jaką cenił sobie każdy Grek była harmonia pomiędzy ciałem i umysłem. Według nich ciało powinno być piękne, zdrowe i wysportowane a umysł jasny i niezależny. Ich bogowie byli przedstawiani jako idealni ludzie (mądrzy a zarazem piękni) w dziełach literackich takich jak „Iliada” czy „Odyseja”, w rzeźbach, mozaikach oraz malowidłach (zachowanych do dzisiejszych czasów na dzbanach, urnach i obrazach ściennych). Przykładem człowieka...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT