Mamy na stronie: 30552 materiałów

Motyw wędrówki w wybranych mitach.

Od zarania dziejów człowiek znajduje się w ciągłym ruchu. Słowa Edwarda Stachury "Wędrówką jedną jest życie człowieka" są esencją całej ludzkiej egzystencji. Motyw wędrówki jest wyraźnie obecny już w antyku. Wprowadzają go mity greckie, w których bohaterowie podejmują rozmaite wyprawy, stanowiące nieodłączny element ich życia. Podróż może symbolizować po prostu przestrzenne przemieszczanie się, dzięki któremu zdobywamy doświadczenie oraz uczymy się, jak również poznawanie samego siebie. Czasem staje się ona pokutą, pielgrzymką w celu oczyszczenia grzechów, a także wygnaniem lub tułaczką.

Najbardziej znaną jest wędrówka opisana przez Homera w "Odysei". Ten podzielony na 24 księgi poemat zawiera opis dziesięcioletniej drogi Odysa spod Troi do rodzinnej Itaki.
Po zwycięstwie Greków, w którym odegrał on bardzo ważną rolę (za jego namową wybudowano olbrzymiego konia), bohater wyrusza do domu. W czasie powrotu spotyka go za sprawą bogów, mnóstwo niesamowitych przygód, utrudniających przybycie do ojczyzny.
Przejścia Odysa stają się pretekstem do rozważań nad tragiczną kondycją ludzkiej doli, poddanej dyktatowi bezwzględnych bogów. Odys stał się archetypem podróżnika i tułacza, często wykorzystywanym przez twórców innych epok.

Kolejnym przykładem człowieka wędrującego w wyniku zrządzenia losu jest Eneasz, bohater "Eneidy" – epopei narodowej Rzymian. Dzieło opisuje jego podróż, począwszy od ucieczki z...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT