Mamy na stronie: 30552 materiałów

Podróż w czasie. Obraz Aten i zycie codzienne mieszkańców.

Antyczna Grecja fascynowała mnie bardzo od zawsze. Kiedy nadarzyła się okazja znalezienia się tam za pomocą wehikułu czasu, ani chwili nie zastanawiałem się. To co ujrzałem zachwyciło mnie. Miasta były olśniewające, a ludzie wspaniali. Niestety moje farby i płótna zaginęły. Muzykiem jestem marnym, więc nie ma co liczyć na pieśń. W takim razie wszystkie moje wrażenia przeleję na papier.

Wylądowałem na Akropolu, skąd widziałem całe Ateny rozpościerające się u moich stóp. Cudowne świątynie zbudowane z brano, surowca pobieranego z pobliskich gór, zachwycały lekkością konstrukcji. Kolumny doryckie i jońskie nadawały niebywały klimat „górnemu miastu”. Widać, że Fidiasz, Kelikrates i Ichtinios dali z siebie wszystko.
Zbliżyłem się do bramy Propyleje i zaniemówiłem. Rzeczywiście była to istna bariera pomiędzy światem ludzi a bogów. Na północ od monumentalnego wejścia wyrastały z ziemi kolejno Partenon i Erychtelion. Pierwsza z tych świątyń była jednocześnie miejskim skarbcem i domem dziewic. Otoczony mitami Erechtejon był Religijnym Centrum Akropolu. To tutaj oddawano cześć wszystkim bóstwom obecnym w codziennym życiu Ateńczyków.

Stawkę dopełniała Nike. Budowla ta poświęcona była militarnemu zwycięstwu. Górowała ona w geście triumfu nad Salaminą.
Wokół Erechtejonu zaczęli zbierać się ludzie ubrani w lniane dwuczęściowe szaty zwane chitonami. Odzież mężczyzn była krótsza.
Zauważyłem, że...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT