Mamy na stronie: 30552 materiałów

żółw

Budowa gadów jako typowych kręgowców

I. Środowisko lądowe. Żółwie morskie żyją w wodzie. Jest to wtórne przystosowanie do życia w takim            środowisku. Występują w miejscach nasłonecznionych.

II. BUDOWA ZEWNĘTRZNA:
  Ciało pokryte jest grubym naskórkiem z łuskami, które znajdują się na grzbiecie i bokach oraz tarczkami, które znajdują się na głowie i brzuchu. Dolna warstwa naskórka to komórki żywe – twórcze, które dzieląc się powodują narastanie naskórka od dołu. Ta część wytwarza łuski i tarczki. Ciało żółwia zamknięte jest w kostnym pancerzu.
a) część grzbietowa – carapax to kostne tarczki. Powstaje z rozszerzonych wyrostków ościstych kręgów i z żeber    przekształconych w szereg pojedynczych płytek kręgowych leżących po ich bokach płytek żebrowych i przylegających do żebrowych – płytek brzeżnych. Przed szeregiem płytek kręgowych jest większa płytka karkowa, a z tyłu 2 płytki ogonowe. Ten pancerz łączy się z brzusznym – plan tronem.
b) część brzuszna – plan tron powstał z połączenia z carapaxem przez skórne wiązadła. Plan tron to pancerz brzuszny składający się z nieparzystej płytki kostnej, która jest przekształcona nad mostkiem i z 4 par płytek:
 - 1 para z przekształconych obojczyków,
-  Kolejne 3 pary są przekształconymi żebrami brzusznymi,
 Tak więc kręgosłup w części tułowiowej jest unieruchomiony przez obecność płyt kostnych. Ruchliwy jest odcinek szyjny i ogonowy. Szyja i głowa mogą chować się pod pancerz...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: