Mamy na stronie: 30552 materiałów

karaluchzwierzęmieszkanialudzieowad

Charakterystyka karalucha (Karaczan Wschodni)

 Karaczan wschodni , zwany inaczej karaluchem , żyje w mieszkaniach ludzkich , w których znajduje potrzebne mu do życia ciepło i pożywienie. Występuje obecnie w całej Europie. Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji , skąd przedostał się do Europy wraz z przywożonymi towarami.
Budowa zewnętrzna. Karaczan ma ciało miękkie , spłaszczone grzbieto-brzusznie , pokryte brązowym oskórkiem , który stanowi jego szkielet zewnętrzy i ochrania narządy wewnętrzne. Ciało dzieli się wyraźnie na trzy części: głowę , tułów i odwłok.
Głowa pochylona jest w dół , ukryta pod przednią częścią tułowia , spod którego wystaje tylko niewielka jej część. Głowa tworzy zwartą puszkę , w której nie można wyodrębnić składających się na nią segmentów. O pierwotnie segmentalnej budowie głowy świadczą umieszczone na niej różnorodne odnóża. Na przodzie głowy osadzone są dwa długie , szczeciniaste czułki , złożone z licznych drobnych członów. Czułki służą karaczanowi jako narządy węchu i dotyku. Tuż za czułkami położone są duże , złożone oczy , składające się z mniej więcej 1800 drobnych sześciobocznych oczek , zwanych fasetkami. Oprócz oczu złożonych ma karaczan przy nasadzie czułków parę drobnych , pojedynczych przyoczek. Dokoła otworu gębowego znajdują się narządy gębowe. Od przodu widoczna jest twarda , ciemna , skąpo owłosiona płytka - warga górna. Z boków - po wargą górną - znajduje się para mocnych żuwaczek o...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: