Mamy na stronie: 30552 materiałów

wodaorganizmwitaminydyfuzjahomeostaza

Jak organizm gospodarują z wodą

Dyfuzja prosta – samorzutne wyrównywanie stężenia substancji wskutek mieszania się cząsteczek. Dyfundują substancje wystarczająco małe by przejść przez pory błonowe lub tak dobrze rozpuszczalne w tłuszczach, że przenikają przez zrąb fosfolipidowy błony. Kierunek przemieszczania substancji jest zgodny z gradientem stężeń. Proces nie wymaga nakładu energii ani przenośników.

Dyfuzja wspomagana – przechodzenie substancji zgodnie z gradientem stężeń. Proces jest wspomagany w poprzek błony przez nośnik , zwykle białko. Umożliwia to szybką dyfuzję substancji o większych rozmiarach lub bardzo szybkiego transportu jonów (np. wodorowych, wapniowych, sodowych, potasowych). Dyfuzja wspomagana nie wymaga nakładu energii tylko przenośników i umożliwia większe możliwości selekcyjne.

Transport aktywny – ten typ transportu odbywającego się w komórce ma za zadanie transport substancji mineralnych, odżywczych przez błonę półprzepuszczalną (selektywną) w kierunku większego stężenia osmotycznego (wbrew różnicy stężeń). Przy transporcie tym wykorzystana zostaje energia związana w wysokoenergetycznych wiązaniach ATP. Występują przenośniki o wysokim stopniu selektywności – jeden przenośnik przenosi tylko jeden rodzaj substancji.

Homeostaza – wszelkie mechanizmy fizjologiczne utrzymujące stałość środowiska wewnętrznego organizmu oraz przywracające stan wyjściowy środowiska wewnętrznego po jego zaburzeniu.

Nefron – u kręgowców...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: