Mamy na stronie: 30552 materiałów

lądpajęczakiwodaodwłoknić

Pajęczaki charakterystyka

1. WIADOMOŚCI OGÓLNE. Środowiskiem życia większości pajęczaków jest ląd. Niektóre wyjątki, takie jak np. pająk tropik żyją w wodzie. Ich ciało pokryte jest oskórkiem  hitynowym. Pod nim znajduje się jednowarstwowy nabłonek tworzący oskórek.
Ciało składa się z dwóch części :
- głowy
- tułowia
połączonych głęboką bruzdą.

2. Głowa. Cześć ta jest niesegmentowana. Na jej spodzie znajduje się 6 par odnóży. Pierwsza para to dwuczłonowe szczękoczółki. Pod wierzchołkiem jest ujście przewodu jadowego. Gruczoł jadowy jest u nasady pierwszej pary szczękoczółków w głowotułowiu. Para ta chwyta, zabija i rozszarpuje ciało ofiary, a poza tym nosi oprzędy z jajami oraz grzebie w ziemi. Druga para to sześcioczłonowe nogogłaszczki. Na pierwszym członie po wewnętrznej stronie jest wyrostek szczękowy. Pozostałe 5 członów tworzy głaszczek, na którego końcu u samców znajduje się aparat kopulacyjny składający się ze zbiornika nasiennego i przewodu wprowadzającego. Nogogłaszczki rozgryzają zdobycz, wysysają krew oraz są narządami dotykowymi. Pająki to drapieżniki.
Kolejne 4 pary odnóży krocznych składają się z 7 części
- biodra
- krętarza
- uda
- rzepki
- golenia
- zastopia
- stopy
Odnóża zakończone są pazurkami służącymi do przędzenia sieci. W części głowowej znajduje się również 8 prostych oczek. Pajęczaki widzą bardzo słabo.

3. odwłok. Jest niesegmentowany. Nie znajdują się tam odnóża. Na końcu odwłoka są...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: