Mamy na stronie: 30552 materiałów

Przebieg wścieklizny

Wścieklizna jest ostrą wirusową chorobą zakazaną zwierząt, grożną dla człowieka w przypadku pokąsania przez chore zwierzę. Klinicznie przebiega jako zapalenie mózgu.

Etiologia. Chorobę wywołuje wirus neurotropowy, należący do grupy rabdowirusów. Patogenny dla człowieka i zwierząt jest wirus uliczny ( 100 – 150 nm ), występujący u zwierząt, głownie dziko żyjących. Jest on mało odporny na dziąłanie wysokiej temperatury i środków chemicznych, może natomiast zachować swe właściwości chorobotwórcze w stanie zamrożenia lub w tkance nerwowej padłych zwierząt. Wirus uliczny, na drodze pasaży na tkance mózgowej zwierząt, zostaje pozbawiony zjadliwości, zachowuje swe właściwości antygenne i jest używany do produkcji szczepionek przeciw wściekliżnie. Nosi on nazwe wirus ustalonego ( virus fixe ).

Epidemiologia. Wścieklizna występuje głównie wśród zwierząt wolno żyjących . Choroba jest szeroko rozpowszechniona na świecie z wyjątkiem w Australii i niektórych wysp. W Europie rezerwuarem i przenosicielem wirusa wścieklizny są najczęściej lisy wsród których nasilenie zachorowań przypada na okres od stycznia do marca ( okres godowy ).
Pokąsane przez chorego lisa inne zwierzęta wolno żyjące i domowe mogą być żródłem zakażenia dla człowieka. W naszych warunkach są to najczęściej psy, koty i lisy.
Od czasu wprowadzenia w Polsce przymusowego szczepienia przeciw wściekliżnie psów, radykalnie zmniejszyła się liczba...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: