Mamy na stronie: 30552 materiałów

witaminyorganizmzdrowieżycie

Wszystko o witaminach

Witaminy stanowią ważny składnik pożywienia i nie mogą zostać niczym zastąpione, gdyż organizm nie jest zdolny do ich samodzielnej syntezy (należą więc do związków egzogennych). Zwykle witaminą jest stosunkowo prosty związek organiczny syntetyzowany przez bakterie i rośliny. W niektórych przypadkach żywy ustrój zsyntetyzuje sobie witaminę, jeśli otrzyma bezpośredni prekursor - prowitaminę. "Umie" więc realizować tylko ostatnią reakcję otrzymywania witaminy - tak jest w przypadku karotenu, który dla czlowieka jest prowitaminą A.

Witaminy są związkami oligodynamicznymi. Oznacza to, że ich niewielka ilość wyklucza zastosowanie budulcowe lub "energodajne", ale znacząco wpływa na tempo i kierunki przemian biochemicznych w ustrojach żywych. Przykładowo, dzienne zapotrzebowanie człowieka mierzone jest w miligramach (pomijam witaminę C). Wpływ witamin wynika m.in. z tego, że część z nich stanowi istotny skladnik konstrukcyjny kofaktorów enzymatycznych - substancji przyjmujących lub oddających elektrony, wodory albo grupy atomowe. Niestety kofaktory ulegają zużyciu (najczęściej przez utlenianie). Dla tego ich zapas musi być wciąż uzupełniany, co w naszym przypadku oznacza codzienne stosowanie odpowiedniej diety!

Witaminy dzielimy na: rozpuszczalne w tłuszczach (grupa: A, D, E, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (pozostałe). Do pierwszej grupy należą:

Witamina A (akseroftol, retinol) powstaje z lipidowego prekursora - karotenu. Jedną...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT