Mamy na stronie: 30552 materiałów

Ujemne skutki wytwarzania energii w moim otoczeniu

1. Źródła energii

Energia może mieć wiele Ľródeł. Nazywamy nimi wszelkie substancje, zjawiska , procesy, obiekty lub urządzenia, które mogą być wykorzystywane do zaspokajania zapotrzebowania człowieka na energię.
A zapotrzebowanie na energię jest ogromne. Aby mogły pracować wszelkie maszyny, człowiek mógł wygodnie żyć, jednym słowem aby mógł funkcjonować cały współczesny świat.
Źródła energii dzielimy na Ľródła energii pierwotnej (nie przetworzonej), wnętrza Ziemi (geotermicznej), energii przepływu powietrza (energii wiatrów), promieniowania Słońca (słonecznej) oraz reakcji chemicznych.
Do Ľródeł energii pierwotnej, najczęściej występujących w moim otoczeniu zaliczamy energię: paliw, jądrową, wód.

2. Energia jądrowa

Energia jądrowa tworzona jest w elektrowniach atomowych metodą rozszczepiania ciężkich jąder oraz łączenia się jąder lekkich. Chociaż energia atomowa nie wiąże się blisko z moim otoczeniem, napiszę parę słów o ujemnych skutkach jej wytwarzania. Uważam bowiem, że choć elektrownie jądrowe stwarzają mniejsze zagrożenie dla środowiska niż elektrownie paliwowe, mają one także ujemne strony.
W Polsce nie istnieje żadna elektrownia atomowa. Dowiedziałam się, że planowano budowę takiej elektrowni w Żarnowcu. Liczne protesty ekologów skłoniły jednak kierowników przedsięwzięcia do zamknięcia placu budowy. Za to elektrownie jądrowe znajdują się np. na terenie Austrii czy Czech....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT