Mamy na stronie: 30552 materiałów

Awarie reaktorów jądrowych

Awarie elektrowni jądrowych

Pierwszy poważny opisany wypadek instalacji jądrowej zdarzył się w 1957 r. w reaktorze badawczym w Windscale w Wielkiej Brytanii. W wyniku błędu operatora zapalił się grafit moderatora. Pożar trwał 4 dni, a brak obudowy bezpieczeństwa spowodował, że cała uwolniona radioaktywność przedostała się do atmosfery. Maksymalna dawka pochłonięta w tarczycy dziecka w regionie, gdzie nastąpiła awaria, wynosiła 160 mSv. Mleko z wielu regionów Anglii było przez wiele dni wylewane do ścieków.
Następną poważna awarią była awaria w 1969 r. w prototypowej elektrowni jądrowej wyposażonej w granitowy moderator chłodzony gazem w Lucernie Lucernie Szwajcarii, do rdzenia reaktora dostała się woda, która uszkodziła koszulki prętów paliwowych. Kawałki koszulki zatkały przewody chłodzące, w wyniku tego reaktor uległ przegrzaniu i zniszczeniu. Uwolniły się znaczne ilości produktów radioaktywnych, aczkolwiek do otoczenia dostało się tylko 5,55x1010 Bq promieniotwórczych gazów szlachetnych, gdyż reaktora znajdował się wewnątrz skalnej góry, która spełniła funkcję obudowy bezpieczeństwa.
27 marca 1979 r. wydarzyła się awaria w elektrowni jądrowej Three Mile Island w USA, niedaleko Harrisburga. W wyniku błędu operatora i wadliwego działania układów bezpieczeństwa nastąpiło przegrzanie części rdzenia, co spowodowało reakcję cyrkonu z wodą i wydzielenie się wodoru. Niemal cała radioaktywność została...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT