Mamy na stronie: 30552 materiałów

Czarna dziura

CZARNADZIURA


Wybuchowi Supernowej1 towarzyszy wielki rozbłysk, jednak jest to zjawisko, które występuję bardzo rzadko. Wybuch Supernowej nie jest najbardziej gwałtownym zjawiskiem we Wszechświecie. Obliczenia wykazują, ze w procesie ewolucji gwiazd jeszcze masywniejszych, zamiast gwiazd neutronowych2 mogą powstać znacznie bardziej egzotyczne obiekty zwane czarnymi dziurami.Wizja artystyczna czarnej dziury z polem magnetycznym otoczona wirującym dyskiem materii.

Pojęcie czarnej dziury zaistniało w ogólnej teorii względności3, natomiast termin powstał bardzo niedawno. Wprowadził go w 1969 amerykański uczony John Wheeler. Przedstawił za jego pomocą ideę, która pojawiła się po raz pierwszy około 200 lat temu. Istniały wtedy dwie konkurencyjne teorie światła:
1. Była popierana przez Newtona, a według niej światło składa się z cząsteczek.
2. Głosiła, ze światło to fale.
Dziś wiemy, że obie te teorie są słuszne, światło należy uważać za cząsteczki jak i za fale. Na początku uważano, ze światło porusza się z nieskończona prędkością, natomiast Roemer stwierdził, ze prędkość światła jest stała. W 1783 to założenie wykorzystał John Michell. Wykazał on, że gwiazda o dostatecznie dużej masie i gęstości wytwarzałaby tak duże pole grawitacyjne, że światło nie mogłoby jej opuścić. Dzisiaj takie obiekty nazywamy czarnymi dziurami. By zrozumieć jak one powstają , trzeba poznać ewolucję zwykłych gwiazd. Gwiazda...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT