Mamy na stronie: 30552 materiałów

Ewolucja świata

Około 15 miliardów lat temu cała materia i energia, którą możemy dziś obserwować, skupiona w obszarze wielkości dziesięciocentówki zaczęła błyskawicznie rozszerzać się i stygnąć, zjawisko to nazwano “Wielkim Wybuchem” .Gdy temperatura spadła do około 100 mln. razy większej niż panuje wewnątrz Słońca siły przyrody nabrały obecnych cech. W tym okresie elementarne cząstki (kwarki) poruszały się swobodnie w morzu energii. Gdy Wszechświat rozszerzył się i ostygł jeszcze tysiąckrotnie, cała materia zajmowała obszar wielkości Układu Słonecznego.
W tym momencie z kwarków powstały protony i neutrony. Gdy Wszechświat rozszerzył się znowu tysiąc razy powstały jądra atomowe, m.in. jądra helu i deuteru. Wszystko to wydarzyło się w ciągu jednej minuty po Wielkim Wybuchu. Wciąż było jeszcze za gorąco, aby jądra mogły połączyć się z elektronami. Neutralne atomy powstały gdy Wszechświat miał 300 tysięcy lat i był tylko 100 razy mniejszy niż obecnie. Neutralne atomy zaczęły skupiać się tworząc chmury gazu, z których póĽniej powstały gwiazdy. Gdy Wszechświat osiągnął jedna piątą obecnej wielkości, gwiazdy uformowały już grupy tworząc młode galaktyki.
Gdy Wszechświat był dwa razy mniejszy niż dzisiaj, w reakcjach syntezy jądrowej w gwiazdach powstała większość ciężkich pierwiastków. Nasz Układ Słoneczny jest względnie młody, ukształtował się 5 miliardów lat temu, gdy Wszechświat osiągnął już...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT