Mamy na stronie: 30552 materiałów

Fale elektomagnetyczne

Fale elektomagnetyczne. Kiedy zmienne pole elektryczne wytworzy zmienne pole magnetyczne, to powstałe zmienne pole magnetyczne wytworzy zmienne pole magnetyczne. Pole magnetyczne i elektryczne rozchodzą się w przestrzeń i pozostaje pod katem prostym w stosunku do siebie i tworzy w ten sposób – fale elektromagnetyczną.

Granica między tymi falami jest umowna.
Wszystkie fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością światła.

Promieniowanie gamma

Promieniowanie gamma jest strumieniem cząstek pierwiastków promieniotwórczych. Są to kwanty promieniowania elektromagnetycznego. Fale gamma są jednymi z najbardziej przenikliwych promieni elektromagnetycznych. Promienie gamma podobne są do bardzo twardych promieni rentgenowskich. Zasadnicza różnica polega na tym, że źródłem promieni gamma jest jądro atomu przechodzące ze stanu wzbudzonego do stanu normalnego. W otaczającym nas środowisku istnieje naturalne tło promieniowania gamma, którego źródłem są pierwiastki gamma promieniotwórcze zawarte w skorupie ziemskiej oraz promieniowanie kosmiczne.

Promieniowanie gamma jest stosowane do celów badawczych np. teleskop.
Służy on głównie do obserwacji gwiazd i czarnych dziur. Wystrzelenie teleskopu na orbitę około ziemską planuje się ok. 2005 roku. Promieniowanie gamma jest także stosowane w medycynie, głównie do zwalczania nowotworów np. w scyntygrafach - urządzeniach służący do pomiaru rozkładu radioaktywności w organizmie człowieka....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT