Mamy na stronie: 30552 materiałów

Gwiazdy

„Gwiazdozbiory, etapy życia gwiazd oraz ciała niebieskie we Wszechświecie.”
Astronomowie sądzą, że około 20 miliardów lat temu cała materia Wszechświata rozpierzchła się na wszystkie strony, lecz porównują to z potężną eksplozją i nazywają Wielkim Wybuchem. Początkowo Wszechświat był bardzo, bardzo gorący, ale w miarę rozszerzania się stygł, aż stał się Wszechświatem, jaki obecnie znamy – ale zacznijmy od początku.
Wszechświat to wszystko co istnieje – materia, przestrzeń, energia i czas. Znajdują się w nim gwiazdy, planety i inne obiekty kosmiczne. Wszechświat jest ogromny, tak wielki, że nie sposób objąć go umysłem. Jego widzialna przez nas część rozciąga się na odległość 1,6 kwadrylionów (milionów milionów milionów milionów = bilionów bilionów = milionów trylionów) kilometrów, a co jest jeszcze dalej, tego nikt nie wie.
Na pewno najciekawszymi obiektami we Wszechświecie są gwiazdy. Mimo całkiem podobnego wyglądu na obserwowanym nocą niebie są one bardzo zróżnicowane. Gwiazdy to gorące rozżarzone kule gazowe, które powstają wewnątrz mgławic. Mogą się różnić rozmiarami, masą i temperaturą. Są to samoświecące ciała niebieskie o masach od 0,08 do ok. 100 mas Słońca, które jest przeciętnej wielkości gwiazdą. Istnieją gwiazdy tysiące razy większe od naszego Słońca. Np. średnica gwiazdy Epsilon B z gwiazdozbioru Woźnicy jest 2700 razy większa od średnicy naszego Słońca, najmniejsze zaś gwiazdy,...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT