Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jowisz

Jowisz jest największą planetą w Układzie Słonecznym. Ma 11 razy większą średnicę i 318 razy większą masę niż Ziemia. Droga wokół Słońca, w średniej odległości od niego 800 mln km, zabiera mu prawie 12 lat!

Jowisz jest olbrzymią kulą gazową. Oprócz niego są jeszcze trzy takie planety: Saturn, Uran i Neptun. Ich skład chemiczny, bardzo różniący się od składu chemicznego pozostałych planet, przypomina skład chemiczny Słońca.

Atmosfera Jowisza zawiera 85% wodoru i prawie 14% helu. Człowiek nie przeżyłby w niej nawet dziesięciu sekund. Domieszkami są tam metan, trujący amoniak, para wodna i acetylen. Brązowe i czerwone obłoki mogą być zabarwione przez różne związki, np. siarki. Białe chmury zawierają zamarznięte kryształki amoniaku i wody.

Na głębokości około 1000 km znajduje się ogromny ocean płynnego wodoru. Siedemnaście tysięcy kilometrów niżej wodór jest tak silnie sprasowany, że niszczone są jego atomy. Wodorowa materia zaczyna zachowywać się jak metal, np. bardzo łatwo przewodzi prąd który płynąc w metalicznym wodorze wytwarza bardzo silne pole magnetyczne Jowisza.

Warstwa obłoków jest bardzo cienka, ma grubość mniejszą niż 1/100 promienia planety. Poniżej chmur...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT