Mamy na stronie: 30552 materiałów

Kondensator

Wyraz kondensator pochodzi od  łac. „condensare” , co oznacza „gromadzić , zbierać”. Elektrycznym kondensatorem , będziemy nazywać przyrząd który potrafi gromadzić ładunki elektryczne , stanowi jak gdyby malutki akumulator , potrafiący się szybko rozładowywać i naładować. Kondensator to przyrząd, który potrafi gromadzić ładunki elektryczne i stanowi jak gdyby malutki akumulator, potrafiący się szybko rozładowywać i naładowywać.
Teraz troszeczkę historii.
Pierwszy kondensator został skonstruowany w 1746 roku w laboratorium Uniwersytetu w Lejdzie. Odkrycie tego przyrządu przypisuje się Pieterowi van Musschenbroekowi Został on wykonany z butli zawierającej wodę, która była połączona drutem z maszyną elektrostatyczną. Po pewnym czasie pracy maszyny, zgromadził się bardzo duży ładunek. Tak, więc pierwszy kondensator nosił nazwę "butelka lejdejowska". W obecnych czasach małe rozmiary układów nie pozwalają na stosowanie tak dużych kondensatorów.
Najprostszy kondensator jest zbudowany z dwóch metalowych płytek umieszczonych względem siebie równolegle , przedzielonych dielektrykiem (czyli izolatorem) , czyli takim materiałem który nie przewodzi prądu np. papier , plastik, parafina , olej.... Najprostszy kondensator jest zbudowany z dwóch metalowych płytek umieszczonych względem siebie równolegle , przedzielonych dielektrykiem (czyli izolatorem) , czyli takim materiałem który nie przewodzi prądu np. papier , plastik, parafina...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT