Mamy na stronie: 30552 materiałów

Luneta astronomiczna

Luneta – przyrząd optyczny często stosowany w technice i astronomii . Jest to luneta astronomiczna służąca do oglądania bardzo odległych przedmiotów . Stosuje się ją wszędzie tam , gdzie nie przeszkadza oglądanie odwróconych obrazów . Luneta znalazła powszechne zastosowanie na przykład w geodezji oraz w astronomii .

Luneta pozwala na oglądanie powiększonych obrazów oddalonych obiektów . Składa się ona z obiektywu i okularu .
• Obiektyw. Stanowi go soczewka lub układ soczewek (niekiedy też zwierciadło skupiające) kierowany bezpośrednio na oglądane przedmioty .
• Okular. To też soczewka lub układ soczewek , ale przykładny do oka.

Obiektywem jest w tym przypadku soczewka o długiej ogniskowej. Ponieważ przedmiot jest bardzo daleko . Jego rzeczywisty , ale odwrócony obraz wytworzony przez obiektyw , powstaje tuż za ogniskiem obiektywu i jest bardzo mały . Okular jest ustawiony w taki sposób , aby jego ognisko przypadało niemal dokładnie w ty samym punkcie osi optycznej co ognisko obiektywu . Tym samym odległość między okularem a obiektywem jest równa w przybliżeniu sumie ich ogniskowych . Obraz rzeczywisty znajdzie się zatem między ogniskiem okularu a okularem . W okularze powstanie obraz pozorny znacznie powiększony .

Teleskop Galileusza (refraktor). Teleskop został skonstruowany w 1608r. przez niderlandzkiego optyka Hansa Lippersheya , jednak to Galileusz pierwszy zdał sobie sprawę z użyteczności tego wynalazku i ulepszył jego...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT